Multimedia w bibliotece

1. Polecam ciekawy, napisany przystępnym językiem artykuł poświęcony szeroko pojętemu korzystaniu z materiałów zamieszczanych w internecie.

Dla tych, którzy zastanawiają się jak założyć stronę internetową oraz jak pracować z młodzieżą za pomocą narzędzi multimedialnych – i w ten sposób wzbogacić swój projekt oraz lepiej go wypromować, pomocne okażą się poniższe linki:

http://projekt-przedszkolaki.blogspot.com/ (tu: jak założyć stronę internetową?)
http://dorjan.edublogs.org/ (zakładka: publikacje)
http://www.microsoft.com/poland/office/ … point.mspx (tu: jak stworzyć prezentację?)

2.  Zróbcie swój fotokast!
Fotokast to coś pomiędzy reportażem filmowym a fotograficznym, uatrakcyjnia ten ostatni wzbogacając go o dźwięk i elementy ruchu. Łatwy do opracowania, nie wymagający dużych nakładów i drogiego sprzętu może być z powodzeniem wykorzystywany przez młodzież w ich projektach.
Fotokasty znane są już od kilku dobrych lat. Młodzi ludzie sięgają po nie tworząc własne multimedialne prezentacje pokazywane później np. na youtube. Zawodowi fotografowie i reportażyści w ten sposób prezentują swoją twórczość na łamach gazet internetowych. Fotokast służy również reklamie.
Starannie opracowany fotokast może mieć duże walory estetyczne i poznawcze. Może zostać podłączony do dowolnej strony internetowej lub wyświetlony z komputera na dużym ekranie.

3. Co jest ci potrzebne do stworzenia fotokastu:
Dobrze opracowany scenariusz, który ułatwi ci pracę w zbieraniu materiału dźwiękowego i wizualnego oraz późniejszym montażu.
Dźwięk (muzyka, wywiady, narracja) – nagranie mp3 z dyktafonu, komputera z mikrofonem, innego cyfrowego rejestratora dźwięku.
Obraz – fotografia, grafika w rozdzielczości 980×653 pikseli (poziome). Na jedną minutę dźwięku potrzebujesz 10 obrazków!
Program do tworzenia fotokastów.

Taki bezpłatny program, wraz z instrukcją i cennymi wskazówkami technicznymi znajdziesz na stronie www.fotocasty.pl Jest to portal, na którym prezentowane są wysokiej jakości fotokasty (pogrupowane według kategorii np. historia, rozmowy, pasje, przyroda) oraz zainstalowane jest narzędzie, dzięki któremu możliwe staje się stworzenie własnego fotokastu on-line. Dzięki funkcji można skopiować kod html i opublikować fotocast także na własnej stronie internetowej!

Twórcą strony jest dziennikarz radiowy i fotografik Sławomir Ostrowski, nagrodzony między innymi w konkursie Newsweeka.
Z programu korzystać mogą wszyscy indywidualni twórcy działający niekomercyjnie! Wejdź, zobacz, zrób swój pierwszy fotokast!

4 . Jak zrobić film?
W ramach programu Filmoteka Szkolna powstało 6 odcinków programu telewizyjnego „Jak zrobić film”. Program został zrealizowany w trakcie warsztatów Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”, na których grupa młodzieży przez 6 dni biegała z kamerami po Piszu – mazurskiej miejscowości, pracując pod okiem reżysera Pawła Łozińskiego nad remakiem „Gadających głów” Krzysztofa Kieślowskiego.
„Jak zrobić film ” – to materiał, w którym pokazane zostały najważniejsze etapy pracy nad filmem i poruszone problemy, na które natrafi każdy młody reżyser. Warto pokazać go młodzieży!
Filmy dostępne są na stronie CEO: http://www.ceo.org.pl/portal/b_kulthurr … ocId=60004

Anna Mirska-Czerwińska

kierowniczka kursu internetowego dla bibliotekarzy

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: