Jeszcze więcej pomysłów na projekt

Niezmiennie zachęcamy naszych bibliotekarzy do chwalenia się swoimi pomysłami na projekt i postępami w ich realizacji. Jest to świetna forma inspirowania innych, a także sposób na poszukiwanie rozwiązań dla własnych problemów na jakie każdy może natrafić w trakcie przygotowywania swojego przedsięwzięcia.

Witam serdecznie:)
Składam wszystkim jak najlepsze życzenia z okazji ŚWIĄT.
PODZIELĘ SIĘ JEDNYM ZE SPOTKAŃ mkf-u
Tak się składa, że grupka młodszych dzieci w wieku 9-11 lat wykazuje ogromne zainteresowanie tym co dzieje się w MKF-ie w FIlii Biblioteki Publicznej w Sępólnie Krajeńskim.
Postanowiłam dla nich przygotować spotkanie i dostosować edukację o filmie. Przy pomocy członków klubu filmowego zrealizowaliśmy poniższy program. Dzieci były zadowolone zwłaszcza, że do rozpoznawania – jaki plan filmowy został zastosowany w prezentowanych kadrach, wykorzystaliśmy filmiki w których bohaterami są uczestnicy spotkania.
Ćwiczenie. Montujemy
Z 10 widokówek, które przynieśli na zajęcia w ramach zadania domowego, montowali dwie różne historie, pierwsza ma była pogodna a druga smutna.
Wiele radości a przy tym wiedzy przekazaliśmy dzieciom podczas odgrywania scenki ze scenariusza – zadanie 2
Zamieszczam program spotkania, który stworzyli klubowicze i przeprowadzili podczas zajęć MKF-u z młodszymi dziećmi, być może to nowy narybek do MKF-u.
PROGRAM(Plan) SPOTKANIA 8.IV.2011r. w MKF-ie.
Uczymy się o filmie i poprzez film.
A) Spotkanie i omówienie tematyki zajęć.
B) Omawianie- co to jest film.
C) Podstawowe pojęcia filmowe.
D) Opis kamery i jej działanie.
E) Zasady filmowania z różnych perspektyw.
a)Uczestnicy zajęć zapoznali się z techniką filmowania tzn.
– kadr
– ujęcie
– plan ogólny (ujecie przeglądowe w celu przedstawienia całej sceny)
– plan pełny ( przedstawienie całego bohatera z niewielkimi fragmentami otoczenia)
– plan amerykański ( przedstawienie postaci od kolan do czoła)
– plan średni ( z reguły przedstawia górną cześć ciała do pasa) – plan bliski ,,półzbliżenie”(przedstawia mały wycinek obrazu z licznymi szczegółami)
– zbliżenie ( bardzo blisko, bez szczegółów otoczenia)
– detal ( maksymalne zbliżenie, pokazuje kilka szczegółów)
F) Od noweli do scenariusza
–poznawanie zasady tworzenia scenariusza ,omawianie.
a) Dzieci zapoznały się z pracą nad scenariuszem filmowym tzw. nowelą.
Jest to zapis zawierający zasadnicze wątki i konflikty akcji.
b) Grupa przeprowadziła zadanie polegające na ułożeniu 10 widokówek w historię o tematyce smutnej oraz wesołej.
Uczestnicy zajęć mieli okazję wziąć udział w drugim zadaniu polegającym na napisaniu scenariusza i odegraniu go.
Scenariusz z zadania 2
Akcja -W środku zatłoczonego tramwaju.
Młody mężczyzna rozgląda się ciekawie po ludziach, trzymając w reku telefon i mówi:
mężczyzna – ,,Słuchaj tata, ale jazda, ja w tramwaju, chyba jako niemowlak jechałem tramwajem. No, ale czasami trzeba się bratać z plebsem”
Obok niego siedzi starszą kobieta, która przygląda mu się z pogardą.
Przed nim siedzi młoda dziewczyna, która wzdycha do niego z czułością.
W głębi tramwaju można zobaczyć dziecko, które notorycznie kopie fotel pasażera, Na twarzy właściciela widać zbulwersowanie oraz złość.
G) Podstawowe pojęcia z zakresu montażu ,oraz obróbka dźwięku z zastosowaniem efektów wizualnych:
a)Wykorzystanie rzutnika na którym był przeprowadzony przykładowy montaż, wraz z dźwiękiem i efektami wizualnymi. Poszczególne techniki były omawiane w sposób treściwy i zrozumiały dla młodego odbiorcy.
H) Smak kina, czyli krótki elementarz języka filmowego.
Z elementarza grupa dowiedziała się co to jest : –
Dźwięk w filmie
– Muzyka
– Światło
-Scenografia
-Kierownik planu itp.
Opracował członek MKF-u Marcin B.

Pozdrawiam Alicja Goryńska :)

(Biblioteka Publiczna im. J. Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim)

——————————————————————————————–

TO JESZCZE RAZ JA:)
MUSZĘ SIĘ podzielić naszym wyjazdem do Warszawy na szkolenie liderów klubów filmowych i zarazem zachęcić moje koleżanki do korzystania z propozycji oferowanych przez nasz kurs bo naprawdę WARTO!!! 
MŁODZI liderzy z Młodzieżowego Klubu Filmowego „Piwnica wrażeń” 16-17.04.2011r. podbili STOLICĘ!!!
Nasz MKF miał okazję uczestniczyć w 2 dniowym szkoleniu dla liderów klubów filmowych. Wysłaliśmy zgłoszenie i zostaliśmy ZAPROSZENI do WARSZAWY!!! przez organizatorów
PROJEKTU „Patrz i zmieniaj” Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej, dzięki zaangażowaniu naszej biblioteki w działania Kulturalnie i obywatelsko w bibliotece z Programu Rozwoju Bibliotek!
W naszej bibliotece działa klub filmowy. Lubimy organizować pokazy i dyskusje, animować działania związane z tematyką filmów. Chcieliśmy wiedzieć jak robić to jeszcze lepiej? Jak sprawnie siĘ zorganizować, jak dobrze opiekować się klubem? Jak w ciekawy i wartościowy sposób pokazywać filmy dokumentalne? Poznać sposoby na ciekawą animację działań? Spotkać inne aktywne kluby? Uznaliśmy, że to szkolenie jest dla nas i tam znaleźliśmy odpowiedzi na powyższe pytania.
Szkolenie odbywało się w dwóch osobnych grupach – nauczycielskiej i uczniowskiej. 

W trakcie szkolenia młodzi liderzy klubów filmowych nauczyli się m.in.:

– jak w ciekawy sposób prowadzić dyskusję po filmie;
– jak wypromować organizowane wydarzenie;
– jak zastosować w swoich działaniach zasady kodeksu obrazów;
– jak motywować się wzajemnie i stworzyć grupę osób zajmujących się klubem filmowym;
– poznają doświadczenia innych członków grupy w zakresie organizacji projekcji.

Opiekunowie:
– dowiedzieli się m.in. jak skutecznie i efektywnie pełnić rolę coacha/mentora grupy organizującej projekcje filmowe;
– pogłębili swoją wiedzę i doświadczenie jak można skutecznie wspierać i inspirować młodzież;
– zdobyli praktyczne umiejętności i wiedzę dotyczącą zasad komunikacji oraz sposobu budowania relacji.

Wróciliśmy baaardzo zadowoleni, MŁODZI KLUBOWICZE ZASTANAWIALI SIĘ NAD TYM JAKIE POMYSŁY BĘDZIEMY REALIZOWAĆ z wymiany doświadczeń… najchętniej zaplanowali by kolejne spotkanie z uczestnikami szkolenia, grupa bardzo się ze sobą zżyła… i żałowali, że tak krótko trwało szkolenie!!!
Szkoda, że byłam jedynym bibliotekarzem spośród uczestników szkolenia!


Pozdrawiam Alicja

(Biblioteka Publiczna im. J. Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim)

Witam. Razem z koleżanką Agnieszką Michaluk i naszymi młodymi uczestnikami projektu „Ślady przeszłości” zbieramy materiały związane z naszym lokalnym Świętem Ziemniaka, które obchodzone jest w Mońkach od 1976 roku. Nasze zbiory przedstawimy na wystawie, którą będzie można zobaczyć w Bibliotece Publicznej w Mońkach (datę otwarcia podamy wkrótce), naszą pracę i najciekawsze materiały pokażemy na stronie internetowej (zarys można już zobaczyć pod adresem http://www.ziemniak_monki.republika.pl) oraz w prezentacji multimedialnej. Młodzież przeprowadzała wywiady z ludźmi, którzy pamiętają początki interesującego nas święta. Bardzo podoba nam się geneza Święta Ziemniaka spisana przez Pana Włodzimierza Zmarzlika, byłego dyrektora Monieckiego Ośrodka Kultury i pomysłodawcy zorganizowania tego święta. Chciałabym ją tu przytoczyć :

Pomysł zorganizowania Święta Ziemniaka zrodził się wiosną 1976 r. wśród pracowników Monieckiego Ośrodka Kultury. Inicjatorem był dyrektor – Włodzimierz Zmarzlik. To on opracował scenariusz imprezy, który następnie został zaakceptowany przez ówczesne władze powiatu i miasta i pomyślnie realizowany, angażując w to przedsięwzięcie spore grupy społeczności wiejskiej, instytucje administracyjne, zakłady pracy, szkoły.
Święto Ziemniaka było próbą przeciwstawienia się marazmowi, jaki zapanował w 1975 roku po reformie administracyjnej kraju, w wyniku której został zlikwidowany powiat moniecki, tak wszechstronnie rozwijający dotychczas swoją gospodarkę, oświatę i kulturę. Reforma zadała dotkliwy cios ludziom, których życiową pasją było społeczne zaangażowanie, nieraz za cenę wielu wyrzeczeń, wyrzeczeń tworzeniu nowych wartości takich jak : budowanie dróg, szkół, remiz strażackich, klubów kultury, obiektów sportowych i rekreacyjnych a także wprowadzaniu nowoczesnych metod w gospodarce wiejskiej. Ten ogromny „kapitał ludzki”, tu na ziemi monieckiej, wystawiono na próbę wytrzymałości.
Wspomniane święto pomyślane było jednak nie dla samego świętowania. Pomysłodawca zakładał organizację imprezy co roku w innej wsi, poprzedzając ją pracą na rzecz zmiany estetyki wsi, a więc : budowy lub remontu drogi, chodników, oświetlenia ulicznego, naprawy płotów, malowania ścian itp. Na realizację tych celów gmina przeznaczała odpowiednie środki pieniężne. […] 
Na pierwsze Święto Ziemniaka wybrano wieś Przytulanka. […] Na leśnej polanie, przy pięknej słonecznej pogodzie, w dniu 10 października 1976 roku rozbito namioty, ustawiono stragany, rozpalono ogniska, na których piekły się dwa ogromne prosiaki. Pokazano inscenizację pn. „Wykopki ziemniaków w przekroju historycznym”, w wykonaniu uczniów Zasadniczej Szkoły Rolniczej w Mońkach oraz członków organizacji rolniczych. Odbywały się konkursy, występy artystyczne zespołu „Kalinki” z Kalinówki Królewskiej pod kierunkiem Pani Heleny Skutnik, kapeli ludowej Eugeniusza Głódzia […]. Świętowanie zakończyło się występem zespołu cygańskiego „ROMA”, ze słynną cygańską pięknością – Randią , w scenerii zachodzącego słońca, dodając imprezie niebywałego uroku. Następne Święto Ziemniaka odbyło się we wsi Kołodzież, przy czym część widowiskowa, decyzją władz miasta i powiatu, odbyła się na stadionie sportowym w Mońkach. Od tej pory kolejne obchody w zagłębiu ziemniaczanym odbywały się już przeważnie na tym stadionie, przybierając formę gigantycznych imprez o charakterze ogólnopolskim. Zaczęła się prawdziwa „gigantomania”. Rolę miejscowych organizatorów imprezy przejęły władze wojewódzkie, upolityczniając to święto […]. Święto Ziemniaka rozsławiło Mońki w całym kraju. […] O monieckim święcie było głośno także na jednym z ostatnich zjazdów PZPR, a wynikiem tego była słynna wizyta w Mońkach I sekretarza tej partii – Edwarda Gierka […]. Monieckie imprezy uświetniały znane zespoły artystyczne krajowe i zagraniczne, znani aktorzy, piosenkarze, orkiestry dęte. Odnotowano prawdziwy najazd dziennikarzy prasowych, radiowych i telewizyjnych.[…]
Jednak z upływem lat ulegała ewolucji pierwotna formuła Święta Ziemniaka. Wprowadzając elementy obrzędowe dożynek starano się utrzymywać tradycję „Święta plonów”. […] W efekcie doprowadziło to do zmian w uprawach ziemniaka a impreza stała się zwykłym kramem handlowym. […] 
Wychodząc naprzeciw opinii społeczeństwa monieckiego, które domaga się powrotu Święta Ziemniaka, zmieniając oczywiście jego formułę, burmistrz Moniek – Pan Zbigniew Karwowski, wiosną 2008 roku postanowił wrócić do korzeni idei Święta Ziemniaka, organizując Święto Wsi w Kropiwnicy. Impreza udała się nadzwyczaj, gromadząc rzesze okolicznej społeczności. Będzie się odbywała każdego roku w innej wsi, która na takie wyróżnienie zapracuje.

Katarzyna  Grzegorczyk

(Biblioteka Publiczna w Mońkach)

Witam koleżanki Kasię i Agnieszkę :)
Bardzo mi się podoba wasz pomysł odkrywania śladów z przeszłości dotyczących właśnie „Święta Ziemniaka”. Bardzo ciekawy materiał, wzbudził we mnie wspomnienia z młodych lat… pamiętam jak za moich młodych lat szkoły-klasy organizowały wyjazdy na „WYKOPKI” wszystko po to, by zarobić pieniążki na szkolny wyjazd np. na klasową wycieczkę do Warszawy;0. Pamiętam też propagowane przez szkołę „WYKOPKI” , które zachęciły mnie wówczas do tej formy zarobkowania po lekcjach lub w wolne dni, Chodziłam do gospodarzy, ciężko pracując w polu ,by zarobić kilka złotych i odciążyć rodziców. Za pierwsze zarobione pieniądze kupiłam sobie pierwsze w życiu spodnie „teXasy”!!!(nie wiem czy dobrze napisałam nazwę). Swego czasu prowadziłam drużynę harcerska w „Nieprzetartym Szlaku” organizowaliśmy „Święto Pieczonego Ziemniaka”, wyjeżdżaliśmy, też na wieś do zaprzyjaźnionych drużyn harcerskich…Zastanawiam się, czy to nie będzie fajny pomysł, by jesienią w ramach MKF-u nakręcić z młodzieżą filmik z takiego ŚWIĘTA w jednej z pobliskich wsi.
Super stronka:) fajnie, że macie wspaniałe i wytrwałe dziewczyny Marcelinę, Patrycję i Izę. Trzymam za Was kciuki!!!
Gratuluje i pozdrawiam:)

Alicja Goryńska

Biblioteka Publiczna im. J. Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: