Opis programu „Kulturalnie i obywatelsko w bibliotece”

Realizacja I etapu projektu „Kulturalnie i obywatelsko w bibliotece” w latach 2010/2011 pokazała, że bibliotekarki i bibliotekarze, otrzymując wsparcie z zewnątrz, mogą realizować działania otwierające bibliotekę na społeczności lokalne i przyciągające mieszkańców nie tylko w celu skorzystania z książek i czasopism. W wielu przypadkach biblioteka stała się miejscem, do którego młodzież zaczęła przychodzić również po to, by spotkać otwarte na kulturę osoby, gotowe do animowania życia społecznego, a także aby wziąć udział w projektach przez nie organizowanych. Biblioteka to przede wszystkim ludzie i wiedza, ale także przestrzeń oraz sprzęt komputerowy, które mogą ułatwić młodym ludziom aktywne spędzanie wolnego czasu i dostęp do ciekawej oferty kulturalnej. Zwłaszcza w niewielkich miejscowościach, na których koncentrują się działania związane z Programem Rozwoju Bibliotek, biblioteka jest częstokroć jedynym miejscem, w którym wokół kultury i historii można aktywizować zarówno miejscową młodzież, jak i całą wspólnotę lokalną. Dlatego też Centrum Edukacji Obywatelskiej kładzie duży nacisk na realizację tych przedsięwzięć, których celem nie jest wyłącznie angażowanie lokalnej młodzieży, ale które skierowane będą również do pozostałych grup mieszkańców.

Również II etap projektu ma na celu inicjowanie oraz wspieranie bibliotek gminnych w pracy z młodzieżą i nie tylko w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego, upowszechniania kultury oraz działań na rzecz lokalnej społeczności. Poprzez uczestnictwo w programie bibliotekarze mają możliwość zdobycia wiedzy i nowych umiejętności oraz długofalowego wsparcia potrzebnego do podejmowania działań korespondujących z ich działalnością, lecz wykraczających poza dotychczasowe doświadczenie i zadania.

W ramach programu wszystkim zainteresowanym bibliotekarzom oferowane jest różnorodne wsparcie:

– materiały pomocnicze

Wszyscy bibliotekarze mają swobodny dostęp do różnorodnych materiałów pomocniczych – scenariuszy zajęć, artykułów, poradników – dostępnych na stronie programu. Dzięki nim bibliotekarze mogą poznać wiele ciekawych pomysłów na działania możliwe do zorganizowanie w bibliotece. Materiały podpowiadają jak krok po kroku przygotować, promować oraz podsumować projekty oraz w jaki sposób  stworzyć i utrzymać aktywną grupę miejscowej młodzieży

– strona internetowa

To na niej znajdują się wszelkie dostępne materiały pomocnicze. Tu też znaleźć można aktualności związane z przebiegiem programu, przykłady dobrych praktyk przedstawiające działania w innych bibliotekach, opisy przydatnych stron internetowych oraz zaproszenia na wydarzenie kulturalne

 blog moderowany przez zespół CEO.

Za jego pośrednictwem bibliotekarze mogą konsultować się z ekspertami CEO. Konsultacje dotyczą:

  •      tematyki projektu,
  •      pracy metodą projektu
  •      metod pracy z młodzieżą,
  •      narzędzi komunikacji zewnętrznej,
  •      organizacji i spraw formalnych
  •      narzędzi internetowych stosowanych w ramach projektu,
  •      ewaluacji działań i opracowywania wniosków na przyszłość.

Konsultacje są prowadzone w formie publikowanych na blogu odpowiedzi na pytania przesyłane przez uczestników Programu. Ponadto zarówno pytania i  odpowiedzi ekspertów mogą być komentowane przez bibliotekarzy biorących udział w programie, którzy zechcą podzielić się swoimi przemyśleniami i doświadczeniem.

– dodatkowe wsparcie w ramach ścieżek tematycznych

Ci z bibliotekarzy, którzy zechcą ściślej współpracować z CEO w ramach tegorocznej edycji naszego projektu mogą zapisywać się do jednej z trzech ścieżek tematycznych. Ścieżki te to:

– „Pamięć o pisarzach”

– „Graj w dziedzictwo”

– „Biblioteka pełna filmu”

Więcej informacji zarówno o samych ścieżkach, jak i o różnych korzyściach związanych z zapisaniem się do którejś z nich znaleźć można TUTAJ.

Aby przejść na stronę główną programu Kulturalnie i obywatelsko w bibliotece kliknij TUTAJ.

Reklamy
%d blogerów lubi to: